Na svetovom fóre ECDL v máji 2014 v Bukurešti boli prezentované výsledky z nedávno vykonaných reprezentatívnych prieskumov v 5-tich krajinách EÚ: Rakúsku, Nemecku, Dánsku, Švédsku a Fínsku. Definitívne je ukončený len prieskum v Rakúsku, z ostatných krajín máme len priebežné výsledky.
Závery prieskumu digitálnej spôsobilosti v Rakúsku vo forme tlačovej správy sú k dispozícii aj našej verejnosti tu.
V prieskumoch bol zistený veľký rozpor medzi digitálnymi schopnosťami obyvateľstva deklarovanými na základe hodnotenia seba samého a tými istými digitálnymi schopnosťami overenými pri teste v reálnom prostredí. Test vychádzal zo štandardných sylabov a testov ECDL.
Ďalej bol zistený veľký rozdiel medzi ovládaním tzv. „life style“ digitálnych zručností (ako napr. stiahnutie filmu / hudby, chatovanie, elektronická komunikácia) a „business“ digitálnymi schopnosťami, ktoré sú potrebné na pracovnú činnosť (ako práca s textom resp. výpočtovými tabuľkami a pod.). Kým „life style“ digitálne schopnosti sú v širokej populácií na dobrej úrovni, „business“ digitálne schopnosti sú na zlej až veľmi zlej úrovni. Ako prekvapujúcu možno označiť skutočnosť, že mladí ľudia vykázali v prieskume horšie výsledky ako staršie ročníky.
V poslednom čase častejšie prezentované tvrdenie, že generácia narodená v digitálnom prostredí („digital natives“) už nemá problém s „vážnym“ využívaním IT technológií a nemusí sa v nich vzdelávať, sa zdá byť hrubým omylom.